Okuninka to wieś letniskowa – leży w środkowo-wschodniej części województwa lubelskiego, 7 km na południe od Włodawy, przy drodze z Białej Podlaskiej do Chełma. Zamieszkuje ją około 500 stałych mieszkańców.
Położenie geograficzne Okuninki
Jezioro Białe, nad którym leży Okuninka, wchodzi w skład, najdalej na północny wschód wysuniętej grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. W sąsiedztwie największego Jeziora Białego (106ha) występują także inne jeziora: Glinki (47ha), Czarne(24ha), Święte(6ha), Rogoźne (6ha), Lipiniec (4ha). Jezioro ma łatwy dostęp do wody ze względu twarde piaszczyste dno. Żyje w nim wiele gatunków ryb, m.in. szczupak, karp, sielawa, sandacz, węgorz. Nad jeziorem można spotkać kaczki krzyżówki, perkozy, czaple siwe, łabędzie, błotniki stawowe. Od strony południowej jezioro otoczone jest lasem należącym do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.
Wokół jeziora, w odległości 100-150 m od jego brzegów, biegnie lokalna droga, przy której znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. W sezonie letnim czynne są restauracje, kawiarnie, wypożyczalnie sprzętu sportowego i pływackiego, kino letnie, boiska do gier i zabaw, pola namiotowe, punkty gastronomiczne. Dzięki największej na całym Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim głębokości ( największa głębokość – 33,6 m; średnia głębokość – 14,1 m.) i pojemności (14998 m3 ), jezioro charakteryzuje się wysoką odpornością na degradację i mimo dużego ruchu turystycznego posiada II klasę czystości. Okuninka zapewnia liczne atrakcje dla całej rodziny. Znajdziemy tutaj coś dla „małego, młodego i dorosłego”. Dzieci mogą bawić się na czystych, piaszczystych plażach lub wesołym miasteczku, jak również pojeździć konno. Młodzież doceni duży wybór dyskotek i pubów, które są do ich dyspozycji przez całą dobę. Dorośli natomiast, cieszyć się będą ciszą i spokojem, jaki zapewniają im okoliczne lasy i jeziora.
Atrakcje Jeziora Białego nie kończą się wraz z wakacjami. Poza sezonem letnim Okuninka znajduje wielu amatorów czynnego wypoczynku. Jesienią staje się rajem dla grzybiarzy oraz wędkarzy. Zimą mile zaskakuje miłośników białego szaleństwa. Jezioro Białe z pięknego kąpieliska staje się ogromnym lodowiskiem. Ostatnimi czasy coraz modniejsze staje się spędzenie tutaj Sylwestra i Nowego Roku.
Dla wielbicieli wędkarstwa, polecamy znajdujące się w pobliżu zbiorniki wodne takie jak:
- Jezioro Białe - 106 ha powierzchni i 36,6 m głębokości, - ładne, piaszczyste plaże, twarde dno, przezroczysta woda i malownicze sąsiedztwo Lasów Sobiborskich. J.Białe jest, co roku zarybiane szczupakiem, sumem, węgorzem, karpiem, linem, jaziem. Rybostan jest przebogaty.
- Jezioro Glinki - to niewielkie około 50 ha jezioro, głębokość do 8m, w większej części otoczone lasem. Dno jeziora twarde, piaszczyste, tylko od strony zachodniej muliste. Wody jeziora są czyste, a świadectwem na to jest licznie występujący tu rak. Przeważają tu płocie i niewielkie leszcze. Występują tu także karp i lin, a z ryb drapieżnych występuje tu szczupak, sandacz, okoń a także sum.
- Jezioro Święte - liczy niespełna 6 ha powierzchni, na stosunkowo dużą głębokość 9,6 m. Dostęp do wody możliwy jest ze wszystkich stron. Wśród gatunków ryb przeważają tu: karp, lin i szczupak.
- Rzeka BUG - Rzeka Bug (głębokość rzeki od 1 do 6 m), silnie meandruje, skarpy brzegów wysokie z licznymi nawisami. Szybkość nurtu w granicach od 0,2 do 0,4 m/s. Dno twarde, gliniaste i piaskowo -gliniaste, miejscowo w zakolach rzeki – muliste. Koryto rzeki o charakterze naturalnym z licznymi zwaliskami konarów drzew.